İçeriğe geç

CentOS Sunucu Adı (Hostname) Değiştirme

Benim gibi sunucu işlerinde yeni olanlar için ufak bir işlem bile uğraştırıcı olabiliyor. Sunucu adı değiştirmek de bunlardan bir tanesi. Aslında işlem oldukça kolay. Ama yerli kaynak olmadığından bazen tek kelimelik bir komutu bulmak bile zaman gerektirebiliyor. Bundan dolayı fazla büyük bir olay olmasa da sunucu adı değiştirme işlemini paylaşmak istedim. Yazıda çoğunlukla sunucu adı şeklinde Türkçe’sini kullansam da birçok kişi bunu hostname şeklinde ifade edecektir. Bunu da unutmayın lütfen.

CentOS Hostname Değiştirme

İşlemi 4 basit adımla tamamlayabiliyoruz. Sunucunuza ssh ile bağlanmak için Putty kullanabilirsiniz. İlk olarak /etc/sysconfig/network yolunda bulunan dosyayı bir metin editörüyle açmamız gerekiyor. Siz de benim gibi bu işi konsol üzerinden halletmek isterseniz nano kullanabilirsiniz.

Aşağıdaki kod yardımıyla dosyayı nano ile açabilirsiniz.

Karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecek. Bu ekranda HOSTNAME değerinin karşısına yeni sunucu adınızı yazmalısınız.

Centos Hostname Değiştirme - 1

İkinci adımda ise hosts dosyamızı güncellememiz gerekiyor. Bu güncelleme işlemi için de yine nano kullanabilirsiniz. Aşağıdaki kod yardımıyla hosts dosyanızın içeriğini görebilirsiniz.

Aşağıdaki resimdeki ilk satırda gördüğünüz gibi hostname değerini yazıp kaydediyoruz.

CentOS Hostname Değiştirme - 2

Üçüncü adım olarak da konsolda hostname yenisim şeklinde bir komut çalıştırıyoruz.

Aşağıdaki resimde de göreceğiniz üzere tekrar hostname komutunu çalıştırdığımızda ekranımıza yeni hostname değerimiz yazdırılıyor.

CentOS Hostname Değiştirme - 3

Dördüncü ve son adım olarak da aşağıdaki komutu çalıştırarak sunucumuzun network ayarlarını yenisiyle güncellemesini sağlıyoruz.

Umarım karışık olmamıştır. Adımları anlatabileceğim en basit haliyle anlatmaya çalıştım.

Bir cevap yazın