İçeriğe geç

CentOS Vps’e Htop Kurulumu

Birkaç gün önce blogumun artık paylaşımlı hostinde değil de vps’de barındığından bahsetmiştim. Şimdilik sunucunun performansından oldukça memnunum. Eğer linux sunucularla haşır neşir olduysanız öğrendiğiniz ilk komutlardan bir tanesi de top komutudur. Top komutu yardımıyla anlık olarak sistemimizde çalışan uygulamaları görebilir, sunucumuzun işlemci ve ram tüketim oranlarını takip edebiliriz. Fakat klasik top uygulaması bazen yetersiz kalabiliyor. Görsel olarak biraz karmaşık gelebiliyor. Bende geçtiğimiz günlerde öğrendiğim Htop adlı yazılımdan bahsetmek istedim.

Şuanki sunucumun anlık istatistiklerine ulaşmak için Htop kullanıyorum. Normal şartlarda depolarınız güncelse yum install htop diyerek direkt kurulumu gerçekleştirebiliyoruz. Fakat yeni kurduğum sunucuda bir türlü kurulum gerçekleşmedi. Biraz araştırma yaptım ve Htop kurabilmek için CentOS depolarımı güncellemem gerektiğini öğrendim. Sonrasında bu sorunu yaşayan başkaları da olabilir diyerek paylaşmaya karar verdim.

Not: Buradaki kodlar CentOS 6 sürümü ve buna bağlı CentOS sürümleri için geçerlidir. Daha alt sürümlerde çalışıp çalışmadığını denemedim.

Sisteminiz 32-bit ise;

Sisteminiz 64-bit ise;

Kodda yer alan satırları teker teker çalıştırmalısınız. Bu sayede sunucunuza RPMforge deposunu kurmuş olacaksınız.

Sonrasında yum install htop diyerek htop kurulumunu başlatabilirsiniz.

Bu komuttan sonra size işleme devam etmek isteyip istemediğinizi soracaktır. y diyerek işlemi onaylayın ve kurulumu tamamlayın.

Kurulum tamamlandığında istediğiniz zamanlarda komut satırından htopkomutunu kullanarak sunucunuzun anlık istatistiklerini görebilirsiniz.

Htop Ekranı

Yukarıda örnek htop ekranını paylaştım. Kurup kurmama konusunda kararsız olan arkadaşlar resme bakarak fikir sahibi olabilirler.

Bir cevap yazın