İçeriğe geç

Chrome Ve Lanet Olası Onbellegi

Chrome tarayıcısı kullanan bir geliştirici iseniz, işiniz gerçekten zor. Burada, herşeyi önbellekleyerek, daha hızlı getirmeye çalışan bir aletten bahsediyoruz. Başlığı da gördüğünüz gibi, sinirliyim. Tüm ekip arkadaşlarım da sinirli bu konuda.

Diyelim ki sitenizin ön yüzünde çağırdığınız bir image dosyasını aynı isimle değiştirdiniz. Veya css dosyanızda yazmış olduğunuz bir css kuralını düzenlediniz.
Uyguladıklarınız :
Sayfayı yeniden yükleme : Normalde developement ortamında expire cache kullanmıyorsunzdur. Bu noktada f5 yapınca içeriğin değişip değişmediğine göre yeniden yüklenmesi gerekir. Chrome bunu yapmıyor.

Sayfayı CTRL + F5 (Pragma : no-cache) ile çağırmanız : Bu işlem ile server’a “dosya bende değişmese de illa yenisini gönder” demiş oluyoruz. Ancak gelin görün ki Chrome bunu da yemiyor.

Çözüm: CTRL + Shift + Delete e basıp, tüm önbelleği temizlerseniz(bir süredir temizlemiyorsanız bu işlem yaklaşık 1 dk sürüyor benim) çözüme ulaşabiliyorsunuz.

 

Ek olarak : Eğer geliştiriciyseniz, Chrome’da F12 ye basınca açılan geliştirici gereçlerindeki ayarlar kısmında (sağ alttaki dişli işaretine tıklayınca açılır) bu kısımdan çeşitli önbellekleme ayarlarını devre dışı bırakabilirsiniz. Ancak bu da sizi kesmeyecektir. Emin olun.

Bir cevap yazın