İçeriğe geç

Copyright Tarihini Php veya JavaScript İle Otomatik Güncellemek

Telif hakkı, herhangi bir bilgi veya düşünce ürününün kullanılması ve yayılması ile ilgili hakların, yasalarla belirli kişilere verilmesidir. Kısaca, orijinal bir yapıtın, eserin kopyalanmasına veya kullanılmasına izin vermeme hakkıdır. Telif hakkı, genellikle belirli bir süre için geçerlidir. Sembolü çember içinde bir “C” harfidir, © harfi üzerinde bulunduğu yapanın telif haklarının korunduğunu belirtir ve İngilizce “copyright” kelimesini ifade eder.

Yukarıdaki paragrafteki bilgi Vikipedi‘ye göre Copyright teriminin anlamını ifade ediyor. Kodları paylaşmadan evvel anlamını paylaşmanın mantıklı olacağını düşündüm. Konumuza gelecek olursak sitelerin footer kısmına dikkat ettiyseniz Copyright cümlesinin ortasında veya sonunda bir tarih yer alır. Bu tarih hangi tarihte veya tarihlerde o sitenin telifinin ilgili kişi ya da kurumda olduğunu belirtir. Genellikle “Copyright © 2010-2016 Pata Bilişim. Her hakkı saklıdır.” şeklinde olur. İşte buradaki 2016 kısmı yani ikinci kısımdaki tarih güncel olmalıdır. Bunu da Php veya JavaScript ile nasıl sağlayacağınızdan bahsetmek istedim.

Copyright Tarihini Php İle Otomatik Güncellemek

Copyright Tarihini JavaScript İle Otomatik Güncellemek

Yukarıdaki örneklerden de anlayacağınız üzere aslında basit bir şekilde tarih fonksiyonlarıyla işlemi yapabiliyoruz. Ben yine de ihtiyacı olan olabilir diye paylaşmak istedim.

Bir cevap yazın