İçeriğe geç

Data Studio’da Pagespeed Insights Rakip Panosu Nasıl Oluşturulur

Data Studio'da bir Google Pagespeed Insights rakip kontrol paneli oluşturmak için bir şablon

 

Google Pagespeed Insights Rakip Gösterge Tablosu Oluşturmak için Adım Adım Kılavuz

Google’ın Pagespeed Insights ve Data Studio harika ücretsiz kaynaklardır. Sayfa yükleme hızı ile dönüşüm arasında kanıtlanmış bir bağlantı olduğunu bildiğimiz için Pagespeed Insights, dönüşüm oranı optimizasyonu için sahip olunması gereken bir kaynaktır . Karşılaştığım sorun, Data Studio’da nasıl bir Google Pagespeed Insights rakip panosu oluşturabilirim? Data Studio’da veri kaynağı olarak Google Pagespeed Insights’ı bulamadım ve bulabildiğim herhangi bir topluluk görselleştirmesi de yoktu.

Neyse ki benim için Data Studio uzmanlarından oluşan ağıma sordum ve saniyeler içinde bir cevap aldım. Yanıt Bit.ly/crux-report adresine gidin. Bu harikaydı, işte sayfa hızı bilgileri panosu için hazır bir rapor. Rapor tek bir web sitesi içindir, ancak bunu birkaç basit adımda nasıl bir rakip panosuna dönüştüreceğinizi göstereceğim.

Chrome Kullanıcı Deneyimi Raporu’nu (CrUX) geliştiren katkıda bulunanlara teşekkürlerimi sunarım . Bu harika bir kaynak ve bunu okuyucularla ve diğer Data Studio kullanıcılarıyla paylaşmak istiyorum. Aşağıda, CrUX’un harika çalışmasından yararlanabilmeniz için Data Studio’da Pagespeed Insights rakip panosunun nasıl oluşturulacağı hakkında kısa bir kılavuz bulunmaktadır.

Bu işleme başlamadan önce bir Google Data Studio hesabınız olduğunu varsaydım. Yapmıyorsanız, gidin ve buradan kaydolun . Google Analytics, Search Console ve diğer birçok veri kaynağı dahil olmak üzere çeşitli kaynaklardan elde edilen bilgileri sunma şeklinizi değiştirebilen ücretsiz bir veri görselleştirme platformudur. Data Studio, daha karmaşık analizler yapmaya daha fazla zaman ayırabilmeniz için raporlama sürecini otomatikleştirmenize olanak tanır.

 

1. Chrome UX Rapor Kontrol Paneli’ne gidin:

Tarayıcınıza bit.ly/crux-report yazın ve sizi Chrome UX rapor panosuna götürecektir. Bu, raporla ilgili bir arka plan ve raporla ilgili herhangi bir sorununuz varsa iletişim bilgilerini sağlar. “Gidin deneyin” yazan bağlantıya tıklayın veya bu bağlantıya tıklayın .

 

2. CrUX raporunu açın:

Bu sizi varsayılan URL’nizi (https:// olmadan) girmeniz gereken bir ekrana götürür. Bu, müşteriniz veya şirket URL’nizdir – kıyaslamak istediğiniz site hangisi olursa olsun. Ayrıca, raporlarda değiştirilmek üzere “Menşe URL’sini Girin”e İzin Ver kutusunu işaretleyin. Şimdi ‘BAĞLAN’ı tıklayın.

Pagespeed Insights veri stüdyosu raporu için URL ayarla

 

 

3. Parametre Paylaşımına İzin Ver:

Bir rapor düzenleyici olarak parametre değerlerini değiştirebilmeniz için ‘Parametre paylaşımına izin ver?’ ‘İZİN VER’ seçeneğine tıklayarak.

 

Data Studio'da parametre paylaşımına izin ver

 

4. Rapor Boyutları:

Bu, görüntülenen rapor boyutlarının ve her birinin açıklamalarının olduğu sayfayı açacaktır. ‘RAPOR OLUŞTUR’ üzerine tıklayın.

Boyutları Data Studio'ya içe aktarın

 

5. Veri Kaynağını Data Studio’ya Ekleyin:

Veri kaynağını Google Data Studio’ya eklemeyi hemen onaylamanız istenecek ve bu nedenle açılır pencerede ‘RAPOR OLUŞTUR’u tıklayın.

 

Data Studio'ya veri kaynağı ekleyin

 

6. Pagespeed Insights Raporu oluşturun:

Bu, Chrome UX raporunu Data Studio’da düzenleme modunda açacaktır. Rapor başlığını tıklayarak değiştirin ve Rakip Pagespeed Insights Dashboard gibi uygun bir ad verin.

Data Studio'daki Chrome UX raporu

 

 

Aşağıdaki adımları izleyerek bu tek etki alanı raporunu rakip raporuna dönüştürmek için. Rakiplerinizle kıyaslamak istediğiniz bir metriğe sahip bir sayfaya gidin ve grafiği seçin.

Bir sayfaya kaç tane rakip eklemek istediğinizi ve grafikte kaç ay görüntüleneceğini düşünmeniz gerekir. Bu, grafiği buna göre yeniden boyutlandırmanıza izin verecektir. Şablonumda metrik başına 6 web sitesine ve 5 aylık veriye izin verdim, ancak farklı gereksinimleriniz olabilir. Ayrıca, her grafiğin üzerindeki Puan Kartlarını tutmak veya yerden tasarruf etmek için bunları kaldırmak isteyebilirsiniz. Puan kartlarını saklamak için yazı tipi boyutunu gerektiği gibi düzenlemeniz gerekecektir.

 

7. Çubuk Sayısını Ayarlayın:

Sayfanın sağındaki ‘STYLE’ sekmesini seçin ve ‘Çubuk’ sayısını ihtiyacınıza göre değiştirin.

 

Grafiği yeniden boyutlandırın ve çubuk sayısını değiştirin

 

8. Eksen ve Etiket Yazı Tipi Boyutu:

Ardından, ‘Stil’ sekmesini aşağı kaydırın ve ‘Eksen Yazı Tipi Boyutu’ ve ‘Etiket Yazı Tipi Boyutu’nu 8 piksele veya tercih ettiğiniz seçeneğe ayarlayın.

 

Ekseni değiştir ve yazı tipi boyutunu etiketle

 

9. Gösterge Yazı Tipi Boyutunu ve Konumunu Değiştirin:

6 grafik için gerekli alanı düşündükten sonra, bu noktada Puan Kartlarını kaldırmaya karar verdim. Gösterge yazı tipi boyutunu 8 piksel olarak değiştirin ve gösterge konumunu grafiğin üstünde ‘Üst’ olarak ayarlayın. İkincisi, mevcut maksimum alan miktarını kullanmak için grafiği penceresinde yeniden boyutlandırmanıza izin verir.

 

Gösterge yazı tipi boyutunu ve konumunu değiştir

 

10. Grafikleri Kopyala ve Yapıştır:

Görüntülemek istediğiniz yarışmacı sayısına izin vermek için varsayılan grafiğin boyutunu ayarladıktan sonra, üst menüdeki ‘Düzenle’ye gidin ve ‘Kopyala’yı seçin. Grafiği rapora yapıştırın ve varsayılan grafiğin karşısındaki konuma taşıyın. Artık bir metin kutusu ekleyebilir ve ilk rakibinizin URL’sini yazabilirsiniz.

 

Grafiği kopyalayıp yapıştırın, başlık ekleyin ve URL'yi Parametrelere ekleyin

 

İlk rakip grafiğinizi yapılandırmak için ekranın sağ tarafındaki sekmeden ‘VERİ’yi seçin. ‘Parametreler’e ilerleyin ve önünde www ile rakibin URL’sini girin. Artık her iki grafiği de seçebilir, DÜZENLE kopyalayabilir, yapıştırabilir ve en üstteki iki grafiğin altındaki konuma gidebilirsiniz. Sayfa başına altı çizelge istiyorsanız, bu işlemi ikinci kez tekrarlamanız yeterlidir. VERİ sekmesindeki Parametreler alanına her yarışmacının URL’sini eklemeyi unutmayın.

 

11. Müşteri Logosu Ekleyin:

Aşağıda gösterildiği gibi her sayfanın başına müşterinizin logosunu veya şirket logonuzu eklemek isteyebilirsiniz. Müşteri şirketinizi karşılaştırmak istediğiniz her metrik için bu işlemi tekrarlayabilir veya buradaki Pagespeed Insights Rakip Gösterge Tablosu için şablonumu kullanabilirsiniz .

 

Bu blogu yazarken, Bildirim İzinleri sayfası hiçbir veri göstermiyor. Ekibe Chrome UX Raporunda bildirdim ve umarım bu sorun kısa sürede çözülür.

 

Grafikleri kopyalayıp yapıştırın ve müşteri logosu ekleyin

 

12. Şablonu Uyarlayın:

Artık çizelgelerin etrafına açıklamalar veya kenarlıklar ekleyerek raporun tasarımını istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz. Düşük trafik hacmine sahip web siteleriniz varsa, raporun onlar için çalışmadığını görebilirsiniz. Google’ın bu raporun çalışması için makul miktarda trafiğe sahip olması gerekir ve bu nedenle rapora bir web sitesi ekleme sözü vermeden önce URL’yi kontrol edin.

 

İlk grafiğin üstündeki metindeki kaynak URL’yi değiştirmek için ‘VERİ’ sekmesine gitmeli ve ‘Parametreler’e ilerleyip yeni URL’nizi girmelisiniz. Bu, şablonun her sayfasındaki kaynak URL metnini değiştirecektir. Orijinal URL metninin konumunu ilk sayfaya taşırsanız, bunun diğer tüm sayfalardaki konumunu da değiştireceğini unutmayın. Ancak, grafiğin kaynak URL’sini değiştirmez, yine de bunu ayrıca değiştirmeniz gerekir.

 

Parametreler - Kaynak URL'yi girin

 

Tam raporu şablonumda tuttum ve bu nedenle orijinal rapora geri dönmeniz ve gerekirse düzenlemeniz kolaydır.

Bir cevap yazın