İçeriğe geç

“Desteklenmeyen Donanım” Hatası Çözümü?

Windows 7 kurduğunuz da aldığınız “Desteklenmeyen Donanım Hatası” Hakkında bir çözüme rastladım ve bunu sizlerle paylaşmak istedim.Bu hatayı normal olarak windows 10 kurduğunuzda almıyorsunuz ama windows 7 kurduğunuzda Güncelleme alamıyorsunuz ve “Desteklenmeyen Donanım” uyarısı veren bir ekran sizi karşılıyor.

Peki ne yapmalı oysaki windows 7 kurmaya ihtiyacınız var! Bu hata benim başıma yeni aldığımız kurumsal Dell 3650 ve Dell 3668 Kurumsal Masaüstü bilgisayarlara windows 7 kurduğumda geldi.Oysaki mecburen windows 7 kurmalı veya kullanılacak olan programı Windows 10 uyumlu yapmalıydım ki bu daha zordu. (- ki malesef W10 uyumlu hale getirtmek zorunda kaldık)

Neyse çözüme geçelim…

Bilgisayarınıza Windows 7 kurduktan sonra aldığınız şu şekildedir ,

file 5bd40cbced464

Konunun türkçe ve detaylı açıklamasına Buradan veya isterseniz Orjinal Kaynağına buradan ulaşabilirsiniz …

Açıklama Şu şekilde Yapılmıştır,

1. Wuaueng.dll dosyasının 0x26C948 offsetinde 0x01 den 0x00 a kadar olan dword_600002EE948 değerini değiştirirsek IsDeviceServiceable(void) kontolcüsü tüm kodu atlayıp değeri anında 1 e yani Desteklenen İşlemci (supported CPU) ye çevirmektedir , anlatımdaki Offset örnek olarak verilmiş olup Windows 7 x64 sürümü için geçerlidir, ama mantık diğer windows 8.1 ve Windows 7 sürümlerinde de aynıdır.

2. wuaueng.dll dosyasını düzeltip IsDeviceServiceable (void) kontolünü kaldırmak aşağıdaki registry anahtarında yeralan ForceUnsupportedCPU REG_DWORD değerini kullanılabilir hale getirecektir.HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\WindowsUpdate\Test\Scan

Üstteki anahtar muhtemelen sizde yoktur ve manuel olarak oluşturmanız gerekecektir değer olarak 0x00000001 verdiğimizde desteklenmeyen işlemciler rahatlıkla güncelleme alacaklardır , eğer değeri 0x00000000 ‘a çevirirsek varsayılan haline dönecektir. Değişikliklerin uygulanabilmesi için yüksek olasılıkla ya bilgisayarınızı yeniden başlatmanız veya wuauserv hizmetini yeniden başlatmanız gerekecektir. Bu yöntemin tek dezavantajı wuaueng.dll güncellendiğinde tekrar yamamanın gerekli olmasıdır, Bu geçici bir çözümdür ve muhtemelen Microsoft bu açığı mümkün olan en kısa sürede düzeltip Windows güncelleme yeteneğini eski işletim sistemleri için daha karmaşık bir uygulama ile kilitleyecektir.Gerekli yamaları almak için zeffy nin GitHub sayfasını aşağıdaki linkten ziyaret edebilirsiniz.

Gerekli Yamalar Buradan Linki ziyaret edebilirsiniz.”

 

Yani burada yapmanız gereken şey ;

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\WindowsUpdate\Test\Scan]altındaki “ForceUnsupportedCPU”=DWORD:00000000  anahtarını

DWORD:00000001 Şekline ayarlamaktır.

Bir cevap yazın