İçeriğe geç

Etkileşimli İçerik Üretmenin 3 Kuralı

Blog yazarları, değer verdikleri bir konuda yazı hazırlarken vakitlerinin büyük bir kısmını araştırma süreçlerine ayırsa da yazıyı değerli yapan en önemli faktör her daim deneyimlerini bu araştırmalar ile harmanlayabiliyor olmalarıdır.

Bu yazımda da kendi deneyimlerimden yola çıkarak, biraz da araştırma ile elde ettiğim etkileşimli içerik üretim sürecinde dikkat etmeniz gereken ve yapıldığında geri dönüşümlerin kısa vadede artacağına inandığım 3 kuralı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Özellikle sosyal medya yönetimi veya içerik pazarlaması ile ilgilenen kişilerin içerik üretim süreçlerinde bu kuralları sektörülerine uyarlayarak göz önünde bulundurmasının faydalı olacağını umuyorum.

Etkileşimli içerik üretim süreçlerinde dikkat etmeniz gereken adımlara geçmeden önce kendinize bir içerik ile etkileşime geçmeniz, yani yorum yapmanız, paylaşmanız, tavsiye etmeniz veya okumanız için sizi tetikleyen faktörlerin neler olduğunu sormanızı istiyorum.

Gün içerisinde Facebook, Twitter veya Instagram hesaplarınızda onlarca içerik görüyor, ancak bazıları ile etkileşime geçerken birçoğunu da göz ardı edip zaman tünelinizde kaybolması için kendi haline bırakıyorsunuz. Kendi açımdan olaya baktığımda bir içerik ile etkileşime geçmeden önce kriterlerim genelde şu şekilde oluyor:

  • Sevdiğim bir konu ile alakalı mı?
  • Gündemdeki bir konuyu ele alıyor mu?
  • İçerik görseli bana hitap ediyor mu?
  • Konu ilginç bir şekilde yansıtılmış mı?
  • İçerik komik mi?
  • İlgi alanlarımı içeriyor mu?
  • Beni bilgilendirecek bir yazı mı?
  • Merak ediyor muyum?

Genel anlamda düşünüldüğünde sizin ve birçok internet kullanıcısının da etkileşim için ilk kriterleri bunlar veya buna benzer faktörler oluyor. Tüm sektörler için bu soruların farklı varyasyonlarını üretmemiz mümkün olsa da insanların etkileşime geçmekten çekinmediği içeriklerin üç ana özelliği bulunuyor: Konu Seçimi, Mizah ve Tasarım.

 

1- Konu Seçimi

İnternette etkileşimli içerik üretiminde en önemli kriterimiz elbette ki yaratıcı içerik oluşturabileceğimiz, insanların ilgisini çekebilecek ve herhangi bir konuda yardımcı olabilecek bir içerik konusu bulmak. Peki konu seçiminde nelere dikkat etmemiz gerekiyor?

İçerik yaratacağınız platform için bir marka sahibi veya yalnızca bir kişisel blog yazarı olabilirsiniz. Burada önemli olan takipçilerinizin, müşterileriniz ve yeni ziyaretçilerinizin ilgisini çekebilecek bir içerik üreterek etkileşim oranınızı artırmak. Bunu yapabilmek için de genel olarak 3 ana faktörden en az birine yazı içerisinde yer vermeniz gerekiyor:

Gündem Konusu: İçerik üreteceğiniz platform ne olursa olsun, insanların etkileşime girmekten çekinmeyeceği en basit içerikler, gündemdeki bir konu veya bu konu ilgili alt başlıkları bulunduran içeriklerdir. Oluşturacağınız yazı içerisinde dilerseniz direkt olarak gündemdeki bir konuyu ele alabilir yada sosyal medya kanallarınızı hareketlendirecek şekilde gündemdeki bir olayı ürün veya hizmetleriniz ile ilişkilendirebilirsiniz. Nasıl mı?

Örneğin geçtiğimiz günlerde Back to The Future filminde Marty ve Doktor’un zaman yolculuğu yaptığı tarih olan 21 Ekim 2015 günü sosyal medyada büyük yankı uyandırmıştı. Birçok marka da bugünü ürün ve hizmetleri ile birleştirerek eğlenceli bir şekilde sunmayı başardı. Örneğin Kliksa’nın ürün ve hizmetleri ile ilgili gündem konusunu nasıl işlediğine bir bakalım:

Görmüş olduğunuz gibi oldukça güzel bir dil ile işlenen gündem konusu, marka ve hizmetleri ile doğru şekilde birleştirilince içeriğinizin etkileşim almaması için hiçbir neden yok.

Marka Konuları: İçerik ürettiğiniz platform ve markanın sektörüne bağlı olarak markanız ile ilgili “nasıl yapılır” tarzı eğitici içeriklerin üretilmesi, hem sosyal medya kanallarınız için üretilen bir içerik, hemde farklı kaynaklardan konu ile ilgili araştırma yapanların markanızı bulması için büyük bir fırsattır.

Örneğin mobilya üreticisi bir firma olduğunuzu düşünelim. Üreteceğiniz içeriklerde oturma odası dizaynı, evinizde yapabileceğiniz ufak değişiklikler veya direkt olarak eşya üretimi üzerine içeriklerin üretilmesi, hem halihazırdaki müşterileriniz için hemde farklı kaynaklar üzerinden sitenize gelecek kullanıcılar için etkileşimi yüksek içerikler olacaktır.

Tartışma Konusu: Etkileşimli içerik yaratım sürecinde belki de en çok faydalanacağınız ancak en dikkatli olunması gereken konu seçimi de tartışma yaratacak içerik türleri. Daha önce yazmış olduğum Etkili Sosyal Medya Pazarlaması yazımda da değindiğim tartışma konuları, takipçi kitlenizi birbirine düşürmek için değil, marka ürün veya hizmetlerinizin kıyaslanması şeklinde sunulduğunda büyük fayda sağlayabilecek içeriklerdir.

Örneğin giyim üzerine bir firma olduğunuz düşünülürse, içeriklerinizde sevilen iki ünlünün giysilerinin kıyaslanması yerine aynı kişiye giydirilmiş iki ürününüzün kıyaslandırılması her daim daha iyidir. Ünlülerin karşılaştırılması etkileşim oranı olarak daha yüksek olsa da daha önce de belirtmiş olduğum gibi çıkacak tartışmalardan hiçbir kullanıcı müşteriniz olmayacaktır. Bunun yerine sahip olduğunuz iki ürünün aynı kişi üzerinde kıyaslandırılması ürünlerinizin konuşulmasını ön plana çıkaracağı gibi fiyat konusunda da merak uyandıracağından sitenize trafik çekmenizi sağlayacaktır.

 

2- Mizah

Dünyanın neresinde olursanız olun, çok hassas bir konuda hizmet sunmadığınız sürece içeriklerinizde doğru oranda kullanılan mizah, her zaman etkileşim oranınıza artırmaya devam edecektir. İçeriklerinizde kullanılan mizahın dozu, markanıza, takipçilerinize ve gündeme göre ayarlanmalıdır.

Ülkeyi derinden sarsan bir olayın yaşandığı günde içeriklerinizde hiçbir şekilde mizah kullanmamanız gerektiği gibi sıradan bir günde de içeriklerinizin sürekli olarak mizah değeri taşımaması gerekmektedir. Mizah değeri taşıyan içerikleriniz kısa sürede etkileşimli içerik olabilecek olsa da takipçilerinizin kısa sürede markanızdan koparak, işletmenizin yalnızca mizah üzerine odaklandığı algısını oluşturabilir.

Yukarıda vermiş olduğum Kliksa örnek içeriğinde gündemdeki bir konu, marka ürünleri ile mizahi değeri katılarak sunuma güzel bir örnektir. Ancak mizahın her gündem konusu için kullanılmaması gerektiğini, takipçilerinizin verebilecekleri tepkileri içerik oluşturma sürecinde detaylıca değerlendirmenizi tavsiye ederim.

Etkileşimli içerik üretim sürecinde konumuzu seçtik, biraz da mizah ekleyip içeriğimizi sunmaya hazırız. Geriye bir tek ilk etkiyi yaratacağımız içerik tasarımı kaldı.

 

3- Tasarım

Tasarım kişiden kişiye, markadan markaya veya sektörden sektöre değişebilecek bir algı olduğundan ideal çözüm, ya çok yaratıcı ve yenilik bir şekilde içeriğinizi sunmak yada tasarım trendlerine uymaktır. Bu noktada seçim tamamen size kalmış olsa da daha iyi sonuçlar için ekibinizle veya bir tasarımcı ile markanıza uygun, yenilikçi bir tasarım üzerine çalışmanızı öneririm. Bunu yapmanıza rağmen ortaya herhangi bir tasarım çıkartamıyorsanız, tasarım trendlerini uygun bir şekilde markanıza uyarlamanız da etkileşim oranlarınızı elbette ki etkileyecektir.

Görsel sosyal medya kanallarının lideri olan Instagram’ın kısa sürede etkileşim oranı bazında Facebook içeriklerinden 2 kat üstün olmasının en büyük nedeni, kişi veya markaların anlatmak istediklerini direkt olarak insanların en çok aklında kalan görsel iletişim yolları ile anlatmalarıdır.

Twitter’da gördüğünüz komik bir metni kısa sürede unutabilirsiniz ancak gördüğünüz veya izlediğiniz bir içerik ilginizi çekebildiyse uzun süre unutmayacağınıza emin olabilirsiniz. Öyle ki unutulmayan tasarımlar, ilerleyen zamanlarda da aralıklı olarak kullanıcıların aklına geleceğinden ve içeriğin markanız ile ilişkili olduğunu düşündüğümüzde sürekli olarak sitenizin veya sosyal medya sayfanızın tekrar tekrar ziyaret edileceğini de bilmenizi isterim.

Etkileşimli içerik oluşturmak için konumuzu seçtiğimizi, mizahi bir şekilde markamız ile bağdaştırdığımızı ve tasarımımızı tamamlayıp yayına aldığımızı düşünürsek bundan sonra yapmanız gereken tek şey, aldığınız etkileşimlerin devamı için takipçileriniz ile temas halinde olmanızdır.

Ayrıca Facebook Sayfa Beğendirme ve Facebook Reklam Rehberi yazılarımdan yararlanarak değer verdiğiniz içeriklerinizin etkileşim oranlarını kısa sürede, uygun bütçeler ile artırabileceğinizi de unutmayın.

Bir cevap yazın