İçeriğe geç

Firefox profilini sıfırlayarak reklam virüslerini temizliyoruz

emrebilgin.com-firefox-logoMozilla Firefox‘u seviyor ve destekliyoruz demiştik. Fakat güvenli yapısına rağmen, o da tarayıcı bazlı reklam ve spam zararlılarından etkilenebiliyor.

En az bir kere mutlaka karşılaşmış olduğunuz bu durumdan Firefox’u kurtarmak basit. Aynı işlemi yapmak için bir sürü temizleme yazılımı olmasına rağmen, ben en kısa ve kesin yolundan bahsedeceğim.

Değiştirilemeyen açılış sayfası

Firefox’u başlattığınız anda, açılış sayfası olarak başka bir sayfa kullandığınız halde karşınızda istemediğiniz bir sayfa görebilirsiniz. Delta-search, V9 gibi bir çok örneği mevcut. Ayarlar kısmından başka bir açılış sayfası belirttiğinizde dahi istenmeyen sayfadan kurtulamazsınız.

Forumlarda ve destek sayfalarında bulamayacağınız bir bilgi olarak, istenmeyen sayfa Firefox’u başlattığınız kısayola ekleniyor. Masaüstünüzdeki, başlat menünüzdeki veya görev çubuğundaki Firefox kısayolu bunlardan biri olabilir. Görev çubuğundaki örnek üzerinden işlem yapalım.

emrebilgin.com-firefox-taskbar-launcher
Windows Taskbar üzerinde Firefox kısayolu

Yukarıda gördüğünüz Firefox kısayolu üzerinde sağ tuş tıklayarak Mozilla Firefox‘u tekrar sağ tuş ile tıklayın ve Özellikler komutunu verin.

emrebilgin.com-firefox-shortcut-homepage
Firefox kısayol özellikleri

Target / Hedef kısmında gördüğünüz üzere;

"C:\Program Files (x86)\Mozilla Firefox\firefox.exe" http://emrebilgin.com

ifadesi mevcut. Bu kısayol çalıştırıldığında, işletim sistemi firefox.exe dosyasını açacak ve ona parametre olarak http://emrebilgin.com değerini gönderecek. Firefox’un tasarımında bu gelen ilk parametre açılışta sayfa olarak açılır. Daha da özet haliyle firefox.exe ifadesinden sonra ne yazarsanız Firefox ilk açıldığında bu sayfayı açar. Benim örnek olarak http://emrebilgin.com yazdığım sayfa sizde istenmeyen sayfa olarak görünecektir. Bu ifadeyi

"<FirefoxProgramKlasörü>\firefox.exe"

şeklinde düzeltip sondaki adresi siliyor ve Tamam diyerek çıkıyoruz.

Bu işlemden sonra açılış sayfamızı dış müdahaleden kurtardık. Bazı reklam zararlıları, Araçlar > Seçenekler kısmındaki açılış sayfası ayarını da değiştirir. Bu ayarı da istediğiniz şekilde düzelttiğinizde açılış sayfası problemimiz ortadan kalkıyor.

Kaldırılamayan eklentiler / yan uygulamalar

İstenmeyen yazılımlardan etkilenen bir diğer kısım ise Eklentiler ve/veya Yan uygulamalar. Genellikle ücretsiz programların kurulması sırasında size dipnot-vari bir gizlilikle tarayıcı eklentilerinin kurulup kurulmayacağı sorulur. Bu tam olarak gözünüzden kaçması ve özelliğin kurulumunun iptal edilmemesi için dizayn edildiğinden fark etmeden onay vermeniz olası. Firefox bazı durumlarda eklentileri devre-dışı bırakmak veya yan uygulamaları kaldırmak istediğinizde başarılı olamayabiliyor. Bundan kurtulmanın yoluysa Firefox Profilinizi sıfırlamak. Bunu yapmak için işlemleri takip edin:

Not: Açık olan tüm Firefox pencerelerini kapatın. Aksi halde profil yöneticisi başlamayacaktır.

Başlat > Çalıştır (veya Windows + R tuş kombinasyonu)

firefox -p

yazıp enter tuşuna basın. Bu komut karşınıza Firefox profil yöneticisini getirecek.

emrebilgin.com-firefox-profile-manager
Firefox profil yöneticisi

Yukarıda gördüğünüz üzere, sağ kısımdaki default isimli kayıt sizin Firefox profiliniz.

Bir Firefox profili yer imleri, ayarlar, geçmiş, kayıtlı parolalar gibi tüm Firefox içeriğini barındırır. Bu içeriğe eklentiler / yan uygulamalar da dahil. Bu demek oluyor ki bu profili silerek yeni bir tane eklemek Firefox’u ilk kurulduğu ana geri döndürecek ve sizi reklam eklentilerinden kurtaracak.

Yedekleme

Dikkat: Firefox profilinizi silmek tüm kayıtlı şifre ve yer imlerinizi de siler. Yer imlerinizi yedeklemek isterseniz: Menü > Yer imleri > Tüm yer imlerini göster > Yedekle ve geri yükle > Yedekle sırasını takip ederek yer imlerinizi kaydedebilirsiniz. Yine aynı menü üzerinde bu sefer Geri yükle komutuyla kaydettiğiniz dosyadan yer imlerinizi geri yükleyebilirsiniz.

Her ihtimale karşı profil dosyalarınızı yedeklemek mantıklı bir önlem olacaktır. Bunun için Başlat > Çalıştır diyaloğuna:

%APPDATA%\Mozilla\Firefox\Profiles\

yazarak Firefox’un profil klasörüne ulaşıyoruz. Burada

cm6e5x1r.default

şeklinde bir klasör göreceksiniz. Klasör ismindeki .default ifadesi profil yöneticisinde göreceğiniz profil ismidir. Bu klasörün bir kopyasını profili silmeden önce başka bir ortama alıyoruz.

Yeni bir profil oluşturma

Var olan profili silmek için; yukarıda gördüğünüz profil yöneticisinde sağ kısımdaki profili seçip sol taraftaki Delete profile / Profili sil komutunu veriyoruz. İşlem profil boyutunuza bağlı olarak sürebilir, tamamlanmasını bekleyin.

Silme işlemi tamamlandığında profil yöneticisini kapatmadan sol kısımdan Create profile / Profil oluştur komutu veriyor, profil ismi kısmına herhangi bir isim yazarak boş bir profil oluşturuyoruz. Bunu yapmadan profil yöneticisini kapatmak Firefox’unuzu bozabilir. Yeni profil oluşturulduktan sonra profil yöneticisini kapatıyor ve Firefox’u normal olarak başlatıyoruz.

Artık temizlenmiş bir Firefox ile güvenli gezintiye devam edebilirsiniz.

Bir cevap yazın