İçeriğe geç

Instagram 2022 Hashtag Rehberi: Hashtag Stratejisi Önerileri

​Instagram hashtag stratejisi için öneriler. ​En az bir Instagram hashtag’i olan bir gönderi, etiketsiz gönderilere göre ortalama %12,6 daha fazla etkileşim sağlıyor. Bu nedenle, hesabınızı büyütmek istiyorsanız markanız için bir hashtag stratejisi oluşturmak gerçekten önemli bir adım.

Instagram hashtag’leri, 2021’de olduğu gibi yeni yılda da Instagram gönderilerinize daha fazla görüntülenme ve etkileşim almanın en etkili yollarından biri. Bunun için tek bir kuruş bile harcamanıza gerek yok. Artı olarak hashtag’ler, içeriğinizle ilgilenebilecek kişilerin doğrudan size ulaşmasını sağlıyor.

Hashtag’ler, yeni kitlelere ulaşmanın ve hesabınızı büyütmenin güçlü bir yoludur, ancak büyük sonuçları görmek zaman ve çaba gerektiriyor. Peki hesabınız için en iyi hashtag’i nasıl bulacaksınız? Şu anın en popüler hashtag’ler neler? Etiketleri içerik metninde mi yoksa yorumlarda mı yazmalısınız? Tüm bu soruların cevabı ve Instagram hashtag’leri hakkında bilmeniz gereken her bilgi Instagram Hashtag Rehberi’mizde.

Hashtag Nedir? Instagram’da Hashtag Nasıl  Çalışır?

Hashtag, diğer ismiyle etiket; önünde # sembolü bulunan harflerden, rakamlardan ve/veya emojilerden oluşan bir kombinasyon. İçeriği kategorilere ayırmak ve daha keşfedilebilir hale getirmek için kullanılıyor.

Hashtag’ler tıklanabilir. Bir Instagram hashtag’ini tıkladığınızda veya bir Instagram hashtag araması yaptığınızda o kelime ile etiketlenmiş tüm gönderileri gösteren bir sayfa görürsünüz. 

Instagram’da yeni kitleler tarafından keşfedilmenin en iyi yollarından biri, gönderilerinizde ve hikayelerinizde alakalı, hedeflenmiş hashtag’ler kullanmak. Bu da işletmeniz için daha fazla etkileşim, daha fazla takipçi ve daha fazla müşteri anlamına geliyor.

Hashtag’ler içerikleri keşfetmek amacıyla kullanılıyor. Dolayısıyla doğru hashtag’ler sizinle daha önce bağlantı kurmamış olsalar bile hedef kitlenizin önüne çıkmanıza yardımcı olacaktır.

Aynı zamanda kullandığınız hashtag’ler, keşfet sayfasını da besliyor ve buradaki gönderilerin sıralamalarını, öne çıkmalarını değiştiriyor. Yani bir Instagram gönderisine bir hashtag eklediğinizde, o gönderi, ilgili kitlelere ulaşabilmek için büyük bir fırsat olan, hashtag arama sonuçları sayfasında görünüyor.

8

Hashtag’lerin işlevleri burada bitmiyor. Aynı zamanda Instagram algoritması için referans oluşturuyor. Eğer uygun etiketleri kullanırsanız, Instagram algoritması içeriğinizi otomatik olarak ilgili kullanıcıların karşısına çıkar. Yani hashtag’ler bir dosyalama sistemi gibi işlev görüyor ve Instagram algoritmasının gönderilerinizi doğru bir şekilde sınıflandırmasına yardımcı oluyor.

2022’de, Instagram yavaş yavaş semantik anahtar kelime aramaya yöneliyor. Böylece içeriğin keşfedilebilirliği için yeni olasılıklar açıyor. Bu içerik metinlerinizdeki kelimelerin aranabilir hale geleceğini gösteriyor. Yine de hashtag’ler Instagram’dan kalkmış ya da önemini yitirmiş değil. Hala Instagram’ın kalbinde yer alıyor ve güçlü bir içerik stratejisi ile birleştirilirse etkileyici sonuçlar elde etmenize yardımcı olabilir.

Başarılı bir hashtag stratejisi, gönderilerinizin Instagram’da büyümesi için en önemli araçlardan biri olan Instagram keşfet sayfasına düşmesini sağlayabilir. Bu noktada, Instagram’da Keşfete Nasıl Düşülür konulu yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Instagram İçin Hashtag Kullanım Kuralları

  • Hashtag’ler boşluk ya da noktalama işareti içermemeli. Böyle bir durumda yalnızca boşluk ya da işaretten önceki metin etiket olarak algılanacaktır. Bunun yanında sayılar kullanılabilir.
  • Yalnızca kendi gönderilerinize etiket ekleyebilir, başkalarının gönderisine ise yorum kısmında etiket bırakabilirsiniz.
  • Gizli profilleri olan kişiler gönderileri etiketlediğinde, hashtag sayfalarında görünmezler. Dolayısıyla hashtag stratejisi uygulayan hesapların herkese açık olması gerekli.
  • Bir gönderide en fazla 30 ve Instagram hikayelerinde en fazla 10 hashtag kullanılabilir.

Instagram’da Bir Gönderide Kaç Hashtag Kullanılmalı?

Daha önce de belirttiğimiz gibi Instagram, kullanıcıların gönderi başına 30 hashtag eklemesine izin verse de  gönderilerinde 3-5 arasında hashtag kullanımını tavsiye ediyor.

Bunun asıl nedeni şu; içerikler arama sayfalarında ve keşfet sekmelerinde birçok kriterin yanında hashtag beslemesi ile sıralanıyor ve sunuluyor. Fakat gerçekten iyi bir eşleşme sağlaması için Instagram’ın bu gönderiyi doğru bir şekilde kategorize edebilmesi gerekiyor. Karmaşık ve çok sayıdaki etiket bu durumu daha zor hale getirebiliyor. Bu nedenle daha az odaklanılmış hashtag kullanmak, daha güvenilir bir sıralama sunuyor.

Tüm bunlar aslında, size özel bir sayının olabileceği anlamına geliyor. Hashtag stratejinizi belirlerken bunu da deneyebilir, benzer etiket gruplarını farklı sayılarda kullanarak hangisinin daha iyi sonuç verdiğini gözlemleyebilirsiniz. Böylece kendiniz için en ideal hashtag sayısını bulabilirsiniz. Fakat bunu yapmaktan çekiniyorsanız, Instagram’ın önerdiği sayıya uymanızı tavsiye ediyoruz.

Fakat 18 milyondan fazla Instagram gönderisi ie yapılan bir teste göre, kullanılan hashtag sayısı arttıkça arama sonuçlarında görülme olasılığının da arttığı tespit edildi.

Şunu da hatırlatalım ki, çok fazla etiket kullanmak, zayıf içerik ya da zayıf marka algısı da oluşturabiliyor. Çünkü genelde henüz yolun başında olan ve etkileşimlerini hızlı bir şekilde artırmaya çalışan yeni Instagram hesapları bu stratejiyi kullanıyor.

Yani erişim ve etkileşiminizi artırmak isterseniz, fazla sayıda ve popüler hashtag kullanmak yararlı olur. Fakat önerilenlerde ve keşfet sayfalarında ilk sıralara düşmek, asıl hedef kitlenize ulaşmak için daha az ve alakalı hashtag’ler kullanmak daha iyi bir strateji olacaktır.

Bir gönderide kaç hashtag kullanmalısınız? İdeal hashtag sayısı nedir? Instagram hashtag kullanımında 3-5 tanesinin yeterli olduğunu söylese de 30 taneye kadar hashtag kullanımına izin veriyor.

Instagram Hashtag Türleri Nelerdir? 

Gönderileriniz için hashtag seçmeden önce, ekleyebileceğiniz farklı hashtag türlerini düşünmek iyi bir fikir olacaktır. Dikkate alınması gereken beş ana hashtag türü var:

Lokasyon Etiketleri

Yerler, semtler, şehirler ve ülkeler. Her biri gönderinizle alakalı bir etikete dönüşebilir. İnsanlar keşfetmek istedikleri yerleri direkt olarak ismi ile Instagram’da arattığı için, bu yerleri etiket olarak kullanmak keşfedilmenize yardımcı olabilir. Hem içeriğinizde geçen bir yer ya da mekanı hem de hizmet sunduğunuz sahayı etiketlerinize ekleyebilirsiniz.

Örnek: #istanbul #türkiye #kanada #izmir #antalya #bursa

Markalı Etiketler

Markalı etiket, Instagram’ı iş için kullanan hesaplar adına oluşturulan, size özgü hanshtag’lerdir. Şirket adınız, sloganınız, ürünlerinizden veya kampanyalarınızdan birinin adı gibi şeyler olabilir. Ya da marka adınızla ilgili olmasa da marka kimliğinizi yansıtan hashtag’ler kullanabilirsiniz.

Markalı hashtag’ler sizi ve hedef kitlenizi ortak bir temada toplamak için kullanılıyor. Bunlar sayesinde bir kampanyanızı tanıtabilir, kullanıcılar tarafından oluşturulan bir içeriği (UGC) görebilirsiniz. Aynı zamanda insanların bu markalı etiketleri takip etme imkanı da bulunuyor. Böylece paylaşımlarınızdan direkt haberdar olabilen bir hedef kitleye ulaşabilirsiniz.

Hashtag’inizi oluşturduktan sonra, hikayelerinizde paylaşarak veya altyazılarınızda duyurarak müşterilere işletmenizin hashtag’ini kullanabileceklerini hatırlatabilirsiniz. Bu sayede takipçileriniz hashtag’e dokunabilir ve işletmenizle ilgili diğer gönderileri görebilir.

Örnek: #thule #thulestoreistanbul #thulecapstone #mutlulukdeninceakla

Sektör Etiketleri

İşletme nişiniz, yaptığınız işi tanımlayan hashtag’lerdir. Bunlar sayesinde sektörde öne çıkabilirsiniz. Aynı zamanda insanlara kendiniz ve işinizin kapsamı hakkında da bilgi vermiş olursunuz.

Örnek: #bilgi #ilham #keşif #eğlence #seyahat #kitap

Topluluk Etiketleri

Topluluk hashtag’leri, benzer düşünen kullanıcıları belirli bir konu etrafında birbirine bağlayan hashtag’lerdir. Başkalarıyla bağlantı kurmanın, gönderilerinizin aranabilirliğini iyileştirmenin, takipçi kazanmanın ve kendi topluluğunuzu büyütmenin ideal bir yolu.

Örnek: #iyikigörmüşüm #iyikigitmişim #yolarkadaşımthule #dijitalpazarlama 

5. Tanımlayıcı Etiketler

Yaptığınız paylaşım özelinde, paylaştığınız içeriğe göre değişen, gönderinizin ne ile ilgili olduğunu, neye odaklandığını anlatan hashtaglerdir.

Örnek: #seyahat #bisiklet #doğa #yolculuk #alışveriş

Instagram Hashtag Kurgusu Nasıl Olmalıdır?

Hashtag kurgusunu yaparken öncelikle işiniz ve markanız için hangi etiketlerin uygun olduğuna karar vermelisiniz. Ardından bu etiketlerin gönderi hacimlerine karar vermeli, belirli bir sayı aralığında hacme sahip hashtag’leri kullanmalısınız. Aynı zamanda hangi etiket gruplarınızda hangi türden hashtag’lerin olacağına da önceden karar vermeniz iyi olabilir.

Hashtag türlerinden hangilerini ya da kaçını kullanmanız gerektiğine dair kesin sayılar yok. Fakat farklı kategorileri görmek size ilham verebilir ve stratejinizi oluşturmanızda rehberlik edebilir. Hashtag stratejinizi kurgularken de farklı alanlardan sayfanız ve işinizle alakalı etiketler kullanmak, daha geniş bir hedef kitle yelpazesinde görünmenizi sağlayacaktır.

Peki Instagram hashtag’lerini ne zaman kullanmalısınız? Gönderi, reels, video ya da hikaye farketmez. Instagram’da ne zaman içerik paylaşırsanız, o zaman alakalı hashtag’leri kullanmanız gerekiyor.

 

Şimdi yazının devamında bu noktaları daha ayrıntılı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

İçerik Stratejiniz İçin En İyi Instagram Hashtag’leri Nasıl Bulunur?

Her içerik için ayrı ayrı alakalı hashtag grupları oluşturmak oldukça fazla zaman alır. Bunu kolay ve doğru bir şekilde yapmanın 3 farklı yolu var.

1. Bir Hashtag Öneri Aracı Kullanın

Ücretli ve ücretsiz bir çok hashtag öneri aracı var. Bunlardan birini kullanmak size zaman kazandırır ve gönderinizin içeriğine, sektörünüzdeki benzer hashtag’lere dayalı etiketleri kolayca tespit etmenize yardımcı olur.

2. Instagram Keşfet Sayfasında Araştırma Yapın

Milyonlarca gönderinin paylaşıldığı en popüler etiketleri kullanmak cazip gibi görünse de daha küçük hacimli, daha niş, kendi sektörünüzle alakalı olan ve bir takipçi kitlesine sahip hashtag’leri kullanmak daha doğru bir hareket. Peki bunları nasıl bulacaksınız?

Bunun en iyi yolu yine Instagram’da araştırma yapmaktan geçiyor ve aslında çok da basit. En iyi sonuçlar için markanız veya içeriğinizle alakalı anahtar kelimeleri arayın ve “Başlıca” sonuçlara göz atın. Size en uygun olan hashtag’leri seçmek için hedef kitlenize, rakiplerinizin ve sektör liderlerinin gönderilerine bakmalı ve buralarda kullanılan hashtag’leri görmelisiniz.

10

Bu sayfada gördüğünüz gönderiler Instagram algoritmasında iyi performans gösterenlerdir. Burada dikkat etmeniz gereken bir nokta var; başkasının kullandığı hashtag grubunu kopyalayıp yapıştırmamalısınız. Her ne kadar aynı sektörde olsanız ya da aynı hedef kitleye hitap ediyor olsanız da, sizi onlardan ayıran ve öne çıkaracak farklı noktalar var.

Bunları yalnızca etiketleri analiz etmek ve hedef kitlenizde hangilerinin etki gösterdiğini görmek için kullanmalısınız. Unutmayın; ne kadar çok araştırırsanız, hashtag listeniz o kadar verimli hale gelir.

Aynı zamanda birkaç gönderinizde, kullanmak konusunda emin olmadığınız hashtag’leri deneyip, başarılı olanlardan liste oluşturmanızı öneririz. Bu yöntemi, gönderilerinizi analiz ederken de kullanıp içeriklerinizi tekrar optimize edebilirsiniz.

3. Instagram’ın Etiket Arama Aracını Kullanarak Hashtag Hacmini Kontrol Edin

En iyi hashtag’leri bulmak söz konusu olduğunda, gönderi hacmi gerçekten önemli bir ölçüm. Milyonlarca gönderide aynı hashtag kullanılmışsa, gönderinizin kitleler arasında boğulma ihtimali var.

Öte yandan, bir etiketin yalnızca birkaç yüz gönderisi varsa, muhtemelen Instagram Keşfet sayfasında hiç kimse onu aramıyor olabilir. Güvenli bir orta yol için 10-200 bin arası gönderi içeren hashtag’leri hedefleyin. 

Bir etiketin gönderi hacmini kontrol etmek için Instagram’ın Keşfet sayfasındaki etiket arama aracına gidin ve istediğiniz kelimeyi aratarak gönderi hacmini inceleyin.

11

Etiketleri incelemenin ve doğru karar vermenin en iyi yolu bu. Aynı zamanda size ilham da verebilir. Örneğin, aynı anahtar kelimeyle başlayan, ancak çok daha sağlıklı gönderi hacmine sahip daha niş bir hashtag keşfedebilirsiniz.

Instagram’da SPAM Hashtag Nedir?

Instagram’da 60.000’den fazla yasaklanmış hashtag bulunuyor. Bunlardan birini gönderinize eklediğinizde, gönderiniz kimsenin akışına düşmüyor ve görünmüyor. Dolayısıyla hiçbir etkileşim alamıyorsunuz.

Instagram’ın spamladığı hashtag’lerin bir listesi yok çünkü bunlar dönem dönem yasaklanıyor ve değişiyor. Spam hashtag’lerden kaçınmanın en kolay yolu ise kullanacağınız etiketleri anlık olarak Instagram’da aratmak. Eğer bu etiket kullanılarak yayınlanan gönderiler görünüyorsa ve üzerinde buna dair herhangi bir uyarı yazısı yoksa bir sorun da yok demektir.

Instagram Hashtag Optimizasyonu: Nasıl?

Harika bir Instagram hashtag stratejisi yalnızca daha fazla kişiye ulaşmanızı sağlamaz, aynı zamanda işletmenizi doğru kişilere ulaştırır. Sürekli değişen ve gelişen Instagram özelliklerini yakından takip etmenin, son trendleri yakalamanın ve hesabınızı güncel tutmanın yolu da hashtag optimizasyonundan geçiyor. Bunun için 8 ipucumuz var.

1. Instagram Hashtag Analizi Yapın

Geçmişte kullandığınız hashtag’lerin performansına bakmak, gelecekte hangi etiketlerin tekrar kullanılacağına karar vermenin doğru bir yolu. Kullanmak istediğiniz hashtag’leri bulduktan sonra, onları test etmeye ve analizlerinizi araştırmaya başlamalısınız. Etiketlerinizin performansını analiz etmek, deneylerinizin başarısını izlemenin en iyi yolu ve zaman içinde stratejinizde ince ayarlar yapmanızı sağlayacaktır.

Instagram’ın Insights (İstatistikler) bölümünü kullanarak bu verileri inceleyebilirsiniz. Her bir gönderi için ayrı ayrı, konu etiketlerinen gelen etkileşimleri inceleyebilirsiniz. Başarılı bir hashtag stratejisi izlerseniz, buradaki sayıların çok daha fazla olduğunu görebilirsiniz.

 

12

2. Hashtag’ler İçin “Başlıca” Sonuçlar İçerisine Girmeye Çalışın

Instagram’da bir hashtag aradığınızda sonuç sayfasında, en iyi gönderilerin ilk sırada gösterildiğini söylemiştik. Bir hashtag bazında yapılan aramada bu baş sayfada yer almak, keşfedilmenin hızlı yollarından biri. Burada öne çıkmak, gönderinizi viral hale getirir. Keşfet sayfasına düşmenizi sağlar.

Peki bir gönderi, hashtag arama sayfasındaki en iyi gönderilere nasıl girer? Burada en büyük rolü iki faktör oynuyor: Paylaşımın ne kadar etkileşim aldığı ve bu etkileşimi ne kadar çabuk aldığı.

En iyi gönderiler genellikle gönderiyi izleyen ilk 24 saat içinde konumlarını alıyor. Bu nedenle etkileşimlerin paylaşımdan sonra hızla gelmesi gerekiyor. Paylaşımdan hemen sonra çok fazla etkileşim aldığınızda, Instagram gönderinizin ilgi çekici bir içeriğe sahip olduğuna inanır. Ve sizi bu havuzun içine alır.

3. Markalı Instagram Hashtag’inizi Profilinize Ekleyin

Son güncellemeler sayesinde, artık Instagram biyografinize tıklanabilir hashtag’ler (ve kullanıcı adları) ekleyerek bir Instagram biyografisi oluşturun. Bunun iyi yanı, biyografinizi daha da işlevsel hale getirmesi.

Instagram topluluğunuzu tanıttığınız, markalı içeriğinizi öne çıkardığınız ve kampanyalarınızı duyurduğunuz etiketlerinizi buraya ekleyerek bir bağlantı haline getirebilirsiniz. Hatta takipçilerinizden bu etiketleri takip etmelerini isteyebilirsiniz. Böylece paylaşımlarınızdan ilk onların haberi olur. Bu etiketleri gönderilerinizde de sık sık kullanın.

4. Hashtag’lerinizi İlk Yoruma Ekleyin

Etiketlerinizi ister yorumlarda isterseniz de içerik metinlerinde kullanın. Instagram’ın açıklamalarına göre ikisi arasında şimdilik bir fark yok. Yani yorumda ya da içerik metninde hashtag kullanmak sıralamayı etkilemiyor.

Fakat, çok sayıda hashtag kullanıyorsanız bu, içerik metinlerinizin kalitesiz görünmesine yol açar. Fazla sayıda etiketin faydasını görüyorsanız, bu stratejiyi değiştirmek yerine etiketlerinizi gönderinizin ilk yorumuna ekleyin.

5. Instagram Hikayelerinize Hashtag’ler Ekleyin

Hikayenize etiket eklemek, paylaşımınızı yeni kitlelere göstermenin kolay bir yolu. İnsanlar Instagram’da bir hashtag aradığında, arama sonuçları sayfasında -yeterince popülerse- sizinki de dahil olmak üzere etiketli hikayeler koleksiyonu görür. Bu arada bir Instagram hikayesine en fazla 10 hashtag ekleyebileceğinizi tekrar hatırlatalım.

Önemli: Hikayenizde hashtag metninizi çok küçültmeyin. Okunaksız hale geldiğinde Instagram onu algılamıyor ve hikayenizi hashtag aramalarının içerisine dahil etmiyor.

6. Yasaklanan Hashtag’lere Dikkat Edin

Yukarıda bahsettiğimiz spam hashtag’leri arada bir kontrol etmek faydalı. Unutmayın ki tek bir yasaklı hashtag bile kullanmanız, paylaşımınızın tamamen görünmez olmasına neden olacaktır.

7. Tekrardan Korkun, Çeşitlilikten Korkmayın

Bir gönderide kullandığınız Instagram etiketlerinin her birinin içeriğe uygun olması ve çok tekrarlı olmaması gerektiğini asla unutmayın. Kaydettiğiniz listenizin tamamını her gönderiye kopyalayıp yapıştırmayın. Bunun yerine birkaç tanesini değiştirin ve farklılık yaratın.

8. Gönderiyi Paylaşıp Kaçmayın

Instagram’da bir hashtag araması yaptığınızda karşınıza çıkan “Başlıca” akışı, en iyi gönderilerin başta olduğu bir sisteme göre sıralanıyor. Burada en üst sırada yer almanın anahtarı; yüksek gönderi etkileşimi almak. İlk 24 saat içerisindeki etkileşimlere göre gönderilerin bu sayfaya düşüp düşmeyeceği belli oluyor.

Dolayısıyla gönderiyi paylaşıp kaçmak, etkili bir strateji değil. Hashtag’lerinizin arama sayfasında başlarda görünmek için ilk paylaştığınız andan itibaren beğenileri takip etmeli ve yorumları hızlıca cevaplamalısınız. Böylece uyguladığınız hashtag stratejisi başarılı olacaktır.

Instagram Hashtag: En Popüler 50 Hashtag

Listeye geçmeden önce hatırlatalım ki; ultra popüler olan etiketleri kullanmak, gönderilerinize ve hikayelerinize daha fazla etkileşim almak için her zaman etkili bir yol olamayabiliyor. Çünkü çok fazla gönderiye sahip olduğu için görülme olasılıkları ve hashtag aramalarında başa çıkma olasılığı daha düşük oluyor.

Yine de, Instagram’da neyin trend olduğunu, çok etkileşim aldığını, en çok hangi konuda paylaşım yapıldığını bilmek, içerik ve hashtag stratejiniz için bir yol gösterici olacak. İşte en iyi 50 Instagram hashtag listesi:

9

Bir cevap yazın