İçeriğe geç

Modül – Follow me Home Modülü F2-A İnceleme

1 modul komple

Modül – Follow me Home Modülü F2-A İnceleme
Günümüzde çoğu arabada uğurlama ışığı hazır gelmektedir.

nternette satılan MERTMOD F2 adındaki Follow me Home modülünü satın aldım. Daha taktığım ilk anda çalışmamasından kaynaklı olarak cihazı incelediğimde cihazın bana bozuk geldiğini anladım. Geri gönderecektim ama yine merakımdan ötürü içini açtım ve tamir ettim. Aynı zamanda modülü inceleme fırsatım oldu.

1- modul komple

2 - modul ayarlar

3 - Modul baglantilar

Öncelikle modülün üretici tarafından yayımlanan özelliklerine bakalım.

  • Modül üzerinde 3 adet farklı röle çıkışı vardır. Farklı kombinasyonlarda bağlanabilir.
  • Tavan lambası çıkışı aydınlık sensöründen bağımsız çalışır. Farklı amaçlar için kullanılabilir.
  • Aydınlık sensörü karanlık ayarı yapılabilir.
  • Sensör üzerindeki mikro switch ile modül devre dışı bırakılabilir.
  • Follow me home açık kalma süresi 3 ile 50sn arası ayarlanabilir.
  • Tüm artı ve eksi tetiklemeli merkezi kilitler ile çalışabilir.
  • Kontak açıldığında modül devre dışı kalır.
  • Montaj kılavuzuna göre montajı kolay biçimde yapılabilir.

Bunlar üreticinin dediği özellikler. Modülü incelediğimde evet hepsi bu modülde var. Başarılı bir modül. Fakat beğenmediğim yanları da yok değil.

Şimdi benim fikirlerimi paylaşmak istiyorum.

Modül ilk geldiğinde büyük bir sabırsızlıkla açtım ve kabloları görünce dikkatimi çeken ilk nokta soket girişleri oldu. Biraz elimle oynadığımda kabloların pabuçtan ayrıldığını fark ettim. Pabucu takarken hiç özenerek takmamışlar. Tüm soketteki pabuç bağlantılarını elden geçirmek zorunda kaldım.

Kabloları onardıktan sonra modülü taktım ve çalışmadı. İşin garip tarafı hiç tepki yoktu. Geri iade edecektim ki merakımdan dolayı söküp tamir etmek istedim. Kutusu kolay açıldı ama keşke hiç açılmasaydı.

4---Modul-pcb-ust

5---Modul-pcb-alt

(ticari ürün olduğu için tamamen yayımlamak doğru olmaz)

İlk açtığımda tamamen hayal kırıklığına uğradım. PCB işçiliği o kadar kötüydü ki anlatamam. Çoğu lehimlerin görevini yaptığına dahi inanmıyorum. Yarım yamalak yapılmış bir lehimleme işçiliğine sahipti.

Neden çalışmadığını araştırırken transistörleri sırası ile ölçtüm ve tüm transistörlerin çalışmadığını gördüm. İnanmıyorum sıfır aldığım bir modülün transistörleri çalışmıyordu. Neyse ki elimin altında bulunan transistörler ile değiştirme fırsatım oldu. Gerekli değişimi yapınca ve lehimleri tekrar yapıp düzgün hale getirince artık test edebilirdim.

Gerekli bağlantıları yapınca tekrar çalışmamazlık etti. Ama bu sefer arızadan kaynaklı değil tamamen pot ayarlarından kaynaklı olduğunu anladım ve gerekli ayarlamayı yaptım. Artık çalıştı.

Sonunda modül çalışır haline geldi ve montaja hazırdı.

Başka bir yazıda montajını ayrıntılı anlatacağım.

Sonuç olarak modül çalışması yönünden tam puan aldı fakat işçilik konusunda ve arızalı çıkması konusunda sınıfta kaldı. Belkide bu modül bana denk geldi bilemiyorum. Tek diyeceğim şey şuanda çalışır durumda.

Bir cevap yazın