İçeriğe geç

Nikola Tesla


01MladiNikolaTeslaBugün Google`u açtığımda değişik bir resimle karşılaştım. Sanki çok eskiden oynağım RedAlert oyunundaki yıldırım kulelerine benzeyen bir resimdi bu. Oyunun gerçekte olmayan, hayali silahlarından olarak bildiğim bir cismin Google`un açılışında ne işi var diye merak edip araştırdım.

Meğer benim hayali diye bildiğim Yıldırım kulesi Nikola Tesla isimli bir bilim adamı tarafın 1890 lı yıllarda yapılmış. Daha detaylı bir araştırma yaptıkça aslında bu şahsın 20.yüzyıla şekil veren gerçek kişi olduğunu öğrendim. Şuan kullanılmakta olan Elektrik santralinden elektrik hatlarına ve Alternatif akımının mucidi olduğunu hatta ve hatta radyo frekanslarından uzaktan kumandalı cihazlara kadar pek çok şeyin keşfedicisi olduğunu hayretle okudum.

Sırp asıllı olan bu bilim adamını biz niye hiç duymuyoruz. Neden hep Edison`u elektrikle ilişkilendiriyoruz. Anladığım kadarıyla DC yi bulan Edison çok büyük yatırımlar yapmasından dolayı Tesla`nın AC isteminin daha iyi olduğunu kabul etmemiş ve dünyaya çok teklikeli diye karalamaya çalışmış. Nikola Tesla ise 1893`te Chicago`daki fuarda yüksek frekansta AC elektriği kendi vücudundan geçirip lamba yakarak AC`nin ne kadar güvenli olduğunu göstermiştir.

Şimdi radyoyu kim icat etti diye araştırsanız eminim Marconi diye bir isimle karşılaşırsınız. Aslında Tesla ondan 10 yıl kadar önce ilkeleri ortaya koymuş. Hatta Marconinin sistemi sadece sinyal iletirken Tesla`nın ki ses iletebiliyormuş. Bu yüzden ki 1943`te yüksek mahkeme Tesla`nın daha önceki açıklamalarından dolayı Marconi`nin patentlerinin geçersiz olduğuna hükmetmiş. Ama nedense(! Edison amcam sağolsun. Adamın hakkını yemiyen kalmamış) halan Marconi ismi duyulmakta.

Nikola Tesla`nın zamanında hiç bir projesini kağıda not tutmadığını dolayısıyla ölmesiyle projelerinin de beraberinde gittiğini (gerçi öldüğü II.Dünya savaşı sıralarında kasasına askeriye el koymuş ve içinde ne olduğun açıklamamış);ve bu projelerinin içinde zaman makinesine kadar varan ilginclerinin olduğunu öğrendim. Ticari zeka bilim adamını birşekilde kullanıp hayattan küstürmüş anladığım kadarıyla. Ve dünyanın kaybettiği şeyleri artık siz düşünün.

Daha detaylı bilgiyi buradan okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın