İçeriğe geç

Pardus 2008`e Virtualbox kurulumu

Pardus 2008 kurmuş ve üzerinde bir sanal makine oluştırmak için daha önceden kullandığınız Virtualbox`ı yeni sisteme de kurmak istediğinizde “kernel sürüm 95 bağımlılığı” ile ilgili bir hata almış ve hataya düşmüş olabilirsiniz. Aynı sorunu yaşamış ve bugzillaya rapor göndermiş biri olarak diyebilirim ki.

Virtualbox bilindiği üzere el değiştirdi. Şuan SUN MICROSYSTEM bünyesinde geliştiriliyor. Ve sahipleri GCC`nin 4.x versiyonlarına vb. destek vermedikleri için şuan depodaki pisi kurulamıyor. Ve yeni toolchain ile sorunlu olduğundan depodan da silinme ihtimali var.

Eee ben kuramayacakmıyım diyorsanız Virtualbox ın sitesindeki Derlenmiş dosyayı indirip kullanabilirler.  Ama  kumadan önce sisteme kurmamız gereken paketler var. Bunlar Gcc,make,kernel-headers ve kernel-source paketleri.

ESinTi@Ln ~ $ su
Parola:
Ln ESinTi # pisi it gcc
Ln ESinTi # pisi it make
Ln ESinTi # pisi it kernel-headers
Ln ESinTi # pisi it kernel-source

Ardından virtualbox`ın sayfasından indirdiğimiz .run uzantılı dosyayı sisteme kuruyoruz.

Ln ESinTi # sh VirtualBox-1.6.2-Linux_x86.run

Bu kurulumda bittikten sonra sistemde ufak tefek yetkilendirme yapmamız lazım.
KMenu>Tasma>Sistem Seçenekleri>Kullanıcı Yöneticisi penceresini açıyoruz. Listedeki kullanıclardan kendi kullanıcımızın üzerine çift tıklayıp özelliklerinin gelmesini sağlıyoruz. Açılan pencerede Gruplar sekmesinde  vboxusers grubunu işaretleyip kullanıcımız o gruba dahil ediyoruz. Uygula buyonu halen aktif olmayabilir. Ben parola kısmını tekrar doldurup aktif olmasını sağladım. Sizde aynısını yapabilirsiniz.

Son aşama olarak

Ln ESinTi # nano /etc/modules.autoload.d/kernel-2.6

diyerek açılan dosyanın sonuna vboxdrv komutunu ekleyip kaydedip çıkıyoruz. Ayarların aktif olabilmesi için makinemizi tekrar kapatıp açmamız gerekecek.

Ln ESinTi # shutdown -r 0

Makinemiz açıldıktan sonra KMenu>Programlar>Sistem>Sun xVM VirtualBox yolunu takip ederek Virtualbox`u çalıştırabiliriz…

Kaynak: http://forum.pardus-linux.org/viewtopic.php?f=212&t=16310

Bir cevap yazın