İçeriğe geç

Php’de Değişkenler ve Veri Türleri

Değişkenler sadece Php’nin değil tüm yazılım dillerinin vazgeçilmezlerindendir. Her programlama dilinde kendine özgü şekilde değişken tanımlama, değişkene değer atama, değişkenlerdeki değerleri değiştirme ve değişkeni silme işlemleri yer almaktadır. Yazının devamından bu işlemlerin Php’de nasıl yapıldığını örneklerle inceleyebilirsiniz.

Php Veri Türleri

Php’de birçok veri türü vardır. Değişkenlerle ilgili işlemlere geçmeden önce bunları en azından isimleriyle öğrenmeniz yararınıza olacaktır.

  • Tamsayı veriler: integer
  • Ondalıklı veriler: double
  • Alfanümerik(metin) veriler: string
  • True/False gibi Mantıksal Veriler: boolean

Nesne ve Dizi şeklinde iki veri türü daha var fakat değişkenler konusu için yukarıdaki 4 tür veriyi bilmeniz yeterlidir.

Php’de Değişken Tanımlama İşlemi ve Kuralları

Php’de değişkenleri diğer ifadelerden ayırt etmek için $(dolar simgesi)kullanılır. Yani değişken olması için ifademizin başında $ işareti bulunması yeterlidir. Fakat değişken tanımlarken uymamız gereken birkaç kural bulunuyor. Bunlar;

  • Değişken tanımlarken harfler, sayılar ve alt çizgi(_) dışında başka bir karakter kullanılamaz.
  • Değişken ismi rakam ile başlayamaz.($1isim -> Yanlış, $isim1 ->Doğru)
  • Değişken isimlerinde büyük küçük harf farkı vardır. Yani $ahmetdeğişkeni ile $Ahmet değişkeni farklı iki değişkendir.

Değişken İsim Örnekleri: $isim, $meyve_sepeti, $dosya3

Php’de Değişkenlere Değer Atama

Hemen hemen her programlama dilinde olduğu gibi Php’de de değişkenlere bir değer atamak istediğimizde =(eşittir) simgesini kullanıyoruz.

Örnek;

Yukarıdaki örnek kodu çalıştırdığımızda ekrana Ahmet yazacaktır.

Php Değişken İçerisindeki Değeri Değiştirme

Php’de değişken içerisindeki değerleri değiştirmenin de yeni değer atamaktan pek farkı yok aslında. Aşağıdaki örneği incelediğinizde demek istediğimi daha rahat anlayabilirsiniz.

Örnek;

Son örneğimizdeki kodu çalıştırdığımızda ekrana Mehmet yazacaktır.

Php’de Değişken Silme İşlemi

Bazen bir değişkeni kullandıktan sonra bellekten silmemiz gerekebilir. Php’de bu işlem için unset() fonksiyonu kullanılmaktadır. Aşağıdaki örnek kod unset fonksiyonun kullanımını daha rahat anlamanızı sağlayacaktır.

Önemli Not: Php’de diğer programlama dillerinde olduğu gibi değişken tipini belirleyeceğimiz bir seçenek yok. Değişkene atadığımız değerin tipine göre Php kendisi değişkene uygun tip atamasını yapmaktadır. Aşağıdaki örneği inceleyerek string ve integer atamalarında nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlayabilirsiniz. Bu konudaki en basit kural string ifadeler tırnak içerisinde yazılır kuralıdır.

Evet bu son örnekle birlikte Php’de Değişkenler ve Veri Türleri konulu dersimizin sonuna geldik. Php’de değişkenlerle ilgili bilmeniz gereken temel şeyleri öğrenmiş oldunuz. Sonraki Php dersimizde görüşmek üzere..

Bir cevap yazın