İçeriğe geç

SaaS nedir?

Cloud(Bulut) tabanlı teknolojiler yaygınlaşmaya başladıktan sonra hayatımıza bir terim daha girdi, SaaS. Birçok kişinin anlamını merak ettiğini farkettim ve internette biraz araştırma yaptım ve derlediğim bilgileri sizinle paylaşmak istedim. SaaS kelimesini Software as a Service ve Solution as a Service olarak iki farklı şekilde açıklayanlar var. Fakat çoğu kaynakta ilk haliyle geçiyor yani Software as a Service şeklinde. Kısaca yazılımları bir hizmet olarak internet üzerinden kullanıma açma işlemine SaaS diyebiliriz. Farklı şekilde açıklayanlar da olacaktır o yüzden bunu bir tanım olarak kabul etmenizi beklemiyorum. Açıklamasını yaptım bir tane de örnek vermem gerekirse çevrimiçi çalışan CRM(Müşteri İlişkileri Yönetimi) yazılımlarını SaaS modelinde çalışan sistemlere örnek gösterebilirim.

SaaS ile birlikte masaüstü yazılım olarak kullanılan birçok yazılım web tabanlı hale getirilmeye başlandı bile. SaaS tabanlı yazılım kullanımı aslında yazılımı satın almak yerine yazılımı kiralama yoluna gidilmesi demektir. Bu durum son kullanıcı açısından birçok açıdan eskiye göre daha avantajlı. En büyük avantaj ise bu mantıkla yazılımın daha uygun fiyatlı hale gelmesi. Aşağıda liste halinde SaaS modelinin son kullanıcılara sağladığı avantajları görebilirsiniz.

SaaS Avantajları Nelerdir?

  • Web tabanlı erişim özelliği olduğu için verilerinize her yerden erişebilirsiniz.
  • Yine aynı şekilde web tabanlı olduğu için anlık aktif kullanıcı sınırlaması yoktur. Bir hizmet üzerinde aynı kuruluştan birçok kişi işlem yapabilir. Masaüstü yazılımlarda çoğu zaman uygulama sadece kurulduğu bilgisayarda kullanılabilir o yüzden aynı anda sadece 1 kişi kullanabilir. (Yazılımın üyelik paketlerine göre olan sınırlarından bahsetmiyorum).
  • Merkezi kullanım sayesinde sisteme eklenen her yeni özellik tüm kullanıcıların kullanımına açık olacaktır.
  • Çoğu SaaS sistem öde-kullan mantığıyla çalıştığı için sadece sistemi kullanacağınız zaman para ödersiniz. Kullanmadığınız zamanlar için boşuna ödeme yapmazsınız.
  • Sistem bulut tabanlı çalıştığı için kullanıcılar arası bilgi paylaşımı oldukça kolaydır.
  • Veriler merkezi olarak düzenli olarak yedeklendiği için bireysel olarak yedekleme gerektirmez.
  • SaaS projelerinde çoğu zaman internet tarayıcısı ile kullanım yeterli olduğu için kurulum gerektirmez.
  • Kullanıcı sayısına göre ödeme yapıldığı için daha az kullanıcı daha az maliyet demektir. Bu da SaaS teknolojilerinin klasik yazılımlara göre kullanıcıya daha ucuza gelmesini sağlar. Kurum maliyetlerini azaltır.
  • Tüm işlemler kayıt altında olduğu için şirket içi hatalarda sorumlunun bulunması daha kolay olacaktır.

Aklıma gelen temel avantajlar bu şekilde. Peki bu SaaS meretinin hiç mi dezavantajı yok diye soran olursa aklıma gelen en önemli dezavantaj SaaS sistemlerini kullanabilmek için internet bağlantısına ihtiyaç duyuyor oluşumuz. Ama artık hemen hemen tüm teknolojik cihazlarımız internete bağlı çalıştığı için bunu şahsen çok önemsemiyorum.

Yazıyı bitirmeden önce SaaS sistemlerini kullanacaklar için bir öneride bulunmak istiyorum. Süreç içerisinde aynı hizmeti farklı firmalardan alabileceğinizi hesaba katarak kullandığınız firmaların verilerinizi kolayca transfer edebileceğinden emin olun. Sistemdeki verileri dışarı aktarabiliyor olmanız sizin için çok önemli.

Bir cevap yazın