İçeriğe geç

Sunucumu Hangi İsletim Sistemi Ile Kurmaliyim?

Eğer bir sunucu kurmak istiyorsanız, burada sizleri ilgilendiren bir kaç şey paylaşmaya çalışacağım.

İlk etapta ne kuracaksanız, hangi amaca yönelik bir sunucu kuracaksanız kurun, Microsoft Mahsüllerinden (klavye, mouse hariç) uzak durun. Her şeyi paralı bilindiği üzere. Ayrıca Windows Serverlar bir miktar stabilliği yakalamış olmasına rağmen, “Windows” kelimesinin altına bastıra bastıra uzuk durun derim.

Burada mantıklı bir karar vermek istiyorsanız, community’si gelişmiş, bir işletim sistemi kurmanızın faydalı olacağını belirtirim.

Bir web sunucusu kurmak istiyorsanız, Debian, Ubuntu, Centos veya Fedora nın server sürümlerini kurabilirsiniz. (desktop olanı farklı, server olanı farklı. desktop da pekala kuurlabilir ancak performans düşürmeye gerek yok)

Bu noktada, az uğraşmak, çok iş yapmak, stabil çalışmak istiyorsanız, Ubuntu veya Debian önerebilirim. Ubuntu 12.04 versiyonu gelecek 5 yıllık bir destek ile birlikte taze yayınlandı. Tavsiye ederim.

Program kurması en zahmetsiz olanı, ve en hızlı zamanda en fazla iş yapabileceğiniz bir ortamı çok daha kolay sağlarsınız.

Bunun yanında Performansın en ufağı bile sizin için süper bir şey ise, CentOS kurmanızı öneririm. Çünkü bu işletim sistemi gereksiz en ufak bir kaynak bile harcamamaya özen gösteriyor. Yine de program vb kurmanız biraz dertli olsa da, işlerinizi yapabiliyor, stabil bir yapı kuraibliyorsunuz.

 

Bana sorarsanız eğer, Ubuntu-Server diyorum, 4-5 aydır. Kullanmaya başladıktan sonra, Diğer server işletim sistemlerinde yaşadığım külfetleri gördüm çünkü.

Tabi ki bunlar kişisel görüşlerdir, tavsiyedir. Herkesin kararına saygılıyızdır 🙂

Bir cevap yazın