İçeriğe geç

TestDisk Programı ile Veri Kurtarma – Testdisk 7.0

Silinen dosyalarınızı veya çalışmayan harddisk ve smartdiskteki verilerinizi kurtarmak için kullanabileceğiniz bir program…

Silinen dosyalarınızı veya çalışmayan harddisk & smartdiskteki verilerinizi kurtarmak için kullanabileceğiniz bir program… Ubuntu üzerinden kullanımı şart olmamakla beraber burada anlatacağım. Bu işlemleri gerçekleştirmek için iyi bir bilgisayar bilginizin olması gerekmiyor, işte burası birçok kullanıcı için çok önemli.

Harddiskiniz herhangi bir hatadan dolayı açılmıyor olabilir veya siz yedeklemeniz gereken dosyaları yedeklemeden format atmış olabilirsiniz, işte bunları geri getirip yüzümüzü güldüren yazılımın adı TestDisk. TestDisk’in diğer veri kurtarma programlarına göre birçok özelliği var; yanlışlıkla silinen dosyalar, format atılan bilgisayar, çalışmayan harddiskler vs…

Hep en kötüsünü düşünerek iş yapmak sizi başarıya götürür, biz de öyle yapalım.. Harddiskiniz çalışmıyor, bilgisayarınız açılışta ROM bellekteki yazılımları gördükten sonra bir türlü işletim sistemine geçemiyor.

Herhangi bir Linux Live Cd ile bilgisayarımızı açıyoruz. Yükleme yapmadan ilk seçenek ile Cd üzerinden örnek olarak Ubuntu’yu başlatıyoruz. Ubuntu Cd’si ile açılan sistemimizden menü kısmına geliyor ve Uygulamalar / Donatılar altında bulunan Uçbirim’i açıyoruz. Sistemde testdisk bulunmuyor bu yüzden önce uçbirim vasıtası ile testdisk’i indireceğiz. Aşağıdaki komutu veriyoruz;

sudo apt-get install testdisk

Kurulum yapıldıktan sonra;

sudo testdisk

diyerek TestDisk yazılımımızı açıyoruz…

Create” seçeneği ile ilerliyoruz

file 5bcf78a48c35b

Bu kısımda harddiskler görünüyor, siz sorunlu olan harddiskinizi seçeceksiniz ( eğer birden fazla harddiskiniz varsa seçimde dikkatli olmalısınız. ) Doğru harddiski seçtikten sonra “Proceed” butonunu seçip ilerliyoruz..

file 5bcf78b2e6de6

Bu menüde daha önce bilgisayarınızda kurulu olan işletim sistemine uygun olarak ilerleyeceksiniz. Linux veya Windows ise “Intel” seçeneği, Apple ise Mac vs. Biz “Intel”i seçip devam ediyoruz.

file 5bcf78cb6b9c3

Bu bölümden sonra emin olmadığınız hiçbir şey yapmamalısınız, bizim yolumuz “Analyse” yolu.. Diğerlerine bulaşmamanızı öneriyorum.

file 5bcf78df1afc6

Quick Search” diyerek devam ediyoruz.

file 5bcf78fda6ed3

Bu bölümde harddiskinizin bölümlerine göre ilerleyeceksiniz. ( C sürücüsü, D sürücüsü gibi… ) Seçeneklerin üzerinde gezinerek aşağıda disk boyutlarını görebilirsiniz. Bu size yardımcı olacaktır. İstediğimiz bölümü seçip klavyeden “P” tuşuna basarak klasörleri listeliyoruz.

file 5bcf791588552

Tüm bu işlemler sonucu özlediğiniz dosyalarınız karşınızda listelenecektir. Kopyalamak istediğiniz klasörü klavyenin “C” tuşuna basarak alabilirsiniz.

Not: Bu makale alıntıdır…

Ayrıca microsoft için olan TestDisk versiyonunu bu adresten indirebilirsiniz :

TestDisk 7.0 (For Windows)

Bir cevap yazın