İçeriğe geç

UML Nedir, UML Oluşturmak

Unified Modeling Language (Birleşik Modelleme Dili), belirli bir syntax kuralına sahip olmadan yapcağınız programı veya kodu görsel olarak modellemenizi sağlayan, ve bu görsel üzerinden gidilerek herhangi bir dilde o kodun yazılmasını sağlayan genel bir dildir. UML yazılımın temellerinden biridir demesem de, bilinse süper olur diyebilirim. Classlar, metodlar, değişken isimleri, ilişkiler, hangi class neyle ilgili neyi kullanıyor, neyi extend ediyor, nasıl davranıyor bu şematik modelden bakılarak rahatlıkla anlanabiliyor.

Günümüzde de UML in önemi yüksek derecededir. Bir kod yazmadan önce önüne bir kağıt kalem bile almadan direkt olarak koda veya veritabanı mimarisine giren bir çok programcı-yazılımcı var. Halbuki düzgün çıkarılmış bir UML sonrasında gerisi sadece yazmak. Yani işin düşünme kısmının UML üzerinde yapılması, gerisinin sadece “yazmak” tan ibaret olduğunu belirtmek istiyorum.

UML öğrenmek için Google’da bir çok kaynak bulabilirsiniz. Ben burada hızlıca UML oluşturmak için bir site önermek istiyorum. Bununla hızlı sonuç alabilirsiniz. Tabi UML’deki neyin ne manaya geldiğini de analyarak yapmanızda fayda var. UML diyagramı oluşturun, sadece saniyeler içinde.

Bir cevap yazın