İçeriğe geç

Veri Madenciliğinin Önemi – Bilginin Parasal Değeri

Web’de bir projeye başlarken, yani elinizde henüz veri yokken, veri madenciliği akla gelen son şey olabilir. Hatta aklınıza hiç gelmemiş olabilir. Enerjinizi projenizin asıl amacına yönelik kullanırsınız.

Veri madenciliği, elde veri olmadan düşünülmesi zor bir konudur. Projenin ilerleyen aşamalarının neler getireceği belirli olmadığından, kullanıcılar bu sistemin alışkanlıklarını edinirken vb, bunları ilk etapta tutmazlar.

Birinci önemli kısım burada kaçırılmış olur. Kullanıcının ilk andan itibaren alışkanlıkları kayıt altında tutulmalıdır.

Anasayfa linkine tıklayarak mı anasayfaya geldi, yoksa site altındaki footerdan mı tıkladı? Nerelerden tıklıyorlar? Ne yapıyorlar? Üye olma paneline gelip kaç kişi üye olmadan geri dönmüş, üye panelim mi zor acaba? soruların yanıtlarını giriş aşamasında, yani en önemli aşamada filtreleyememiş oluyorlar.

Bence veri madenciliği altyapısı temel özellikleri ile proje ilk başlarken gömülmeli, daha sonra ise geliştirmeler yapılmalıdır.

14 Şubat haftası herkesin birbirine çiçek alacağı hediye alacağı aşikar. Ama ya 27 şubat? Şubat’ın sonlarına doğru insanlar neler alıyor? Bunlardan güzel anlamlar çıkararak, size bir sonraki adımınız hakkında ipucu veriyor..

Sitenizde ziyaretçi sayısı kadar ziyaret var. O zaman sitenize bir gelen sonra hemen kaçıp gidiyor. Sitenizde insanları bağlayan bir şeyleriniz olması gerekir yorumunu yapıyorsunuz hemen…

Google webmaster tools, veri madenciliğinizin ilk aşamasına “bence” yetecek kadar özellik veriyor. Lakin projenizin amacı neyse, verileri toplayın, daha sonra bunları bilgiye dönüştürebileceğinizi bilin.

Bilginin parasal değeri ise şöyle hesaplanır. (Okuldaki hocamız sn. Mehmet Ahlatçıoğlu veya sn. Mustafa Sivri tarafından anlatılmıştı)

Örneğin; bir fırın günde 10 pasta üretiyor varsayalım. Tanesi 10 TL.  Pazartesi günleri en fazla 5 adet satabileceğini ben ona söylesem (istatistiklerime dayanarak, ki bunlar da veri madenciliğinden tecrübe ederek elde ettiğim şeyler), Pazartesi günü için 10 değil 5 pasta üretse, burada bilginin değeri ziyan olacak 5 pasta x 10 TL = 50 TL dir.

Aynı şekilde bir internet projesini de düşünün; bir eticaret sitesinde, klavye alan kişi %85 ihtimalle yanında mouse alıyor diye bir bilgi çıkarılsa, o sırada da sitede mouse satılmıyorsa,  klavye ürününün sayfasında mouseları da ekleyerek böylece, satışı mouse satışları kadar artırmış oluruz, klavyelere dokunmadan. Burada bilginin değeri mouse satışından elde edilecek kar kadardır..

Veri madenciliği nitekim önemlidir. Ama en baştan beri önemseyenler, bu işin karını daha erken alacak kişilerdir.

Veri madenciliği, veritabanı demektir. Verileri bilgiye dönüştüren kişi, insandır, bilgisayar değildir.

Bir cevap yazın