İçeriğe geç

Vesta CP Ftp Yedekleme Ayarlarının Elle Yapılması

Vesta CP daha önce burada bahsettiğim ücretsiz bir sunucu yönetimi yazılımı. Uzunca bir süredir de kendi sunucularımda severek kullanıyorum. Ben söz konusu yazıyı yazdıktan sonra Vesta CP’ye Türkçe dil desteği de geldi. Alternatif arayanlara gönül rahatlığıyla önerebilirim.

Neyse asıl konumuza dönecek olursak diğer panellerde olduğu gibi Vesta CP’de de otomatik yedekleme özelliği mevcut. İsterseniz kurulu olduğu sunucuya, isterseniz ftp ile başka bir sunucuya ya da ikisini birlikte yedekleri almasını sağlayabilirsiniz. Ama bazen ftp yedekleme ayarlarını girseniz bile problem olabiliyor. Bu gibi durumlarda ayar dosyalarını elle düzenleyerek problemi giderebilirsiniz.

Uyarı: Problemin kaynağından emin olmak için güvenlik duvarı ayarlarınızı da kontrol etmenizi öneririm. Uzak sunucuya ftp bağlantısını güvenlik duvarı engellediği için de yedekleriniz alınamıyor olabilir.

Vesta CP Ftp Yedekleme Ayarları

İlgili ayarları aşağıdaki 2 adımı sırasıyla uygulayarak gerçekleştirebilirsiniz.

1.Adım: İlk olarak /usr/local/vesta/conf yolunu kontrol ederek ftp.backup.conf isimli bir dosya olup olmadığına bakın ve eğer yoksa oluşturun. Sonrasında dosya içerisine aşağıdaki formatta yedeklerin yükleneceği ftp bilgilerini girin.

2.Adım: Yine /usr/local/vesta/conf klasöründe bulunan vesta.confdosyasını bir metin düzenleyici(örn: nano) ile açın. BACKUP_SYSTEM=’local’değerini aşağıdaki gibi ftp veya local, ftp şeklinde güncelleyin.

Not: local, ftp şeklinde kaydederseniz yedekleriniz hem Vesta CP kurulu sunucuda bulunur hem de ftp bilgilerini girdiğiniz sunucuya yüklenir.

Bu iki adımı uyguladığınızda ftp yedekleme işleminin düzgünce çalışıyor olması lazım. Emin olmak için ssh bağlantısıyla komut satırından sudo /usr/local/vesta/bin/v-backup-users komutunu çalıştırabilir ve ftp yüklemesini yapıp yapmadığını kontrol edebilirsiniz.

Bir cevap yazın