İçeriğe geç

Windows 10 Update Assistant Kaldırma

Windows 10 Update Assistant Nasıl Kaldırılır?

Merhaba,Bir süre önce windows yükseltmeleri ile birlikte Windows Update Assistant Upgrade yardımcısıda sistemlerimize yüklendi.Peki nedir bu Assistant ne işe yarar?Microsoft Firmasının konu hakkında resmi açıklaması şu şekilde,

“Windows 10 Update Assistant (Windows 10 Güncelleştirme Yardımcısı), tüm Windows 10 sistemlerini güvenli tutmaya yardımcı olmak ve bu sistemlere en son özelliklerle beraber iyileştirmeleri sağlamak için Windows 10’un en son sürümünün yüklemesini indirir ve yükleme işlemini başlatır. Windows 10 Update Assistant (Windows 10 Güncelleştirme Yardımcısı), en son güncelleştirmenin henüz yüklenmediği Windows 10 bilgisayarlara dağıtılacaktır. 

Not:Bu araç Enterprise sürümlerini desteklemez. “

Yani kısaca bu bir Upgrade (Yükseltme) yardımcı arayüzü.Bu programı ilk gördüğümde “C:\Windows10Upgrade\Windows10UpgraderApp.exe /Uninstall /quiet /norestart” şeklinde bir bat dosyası kullanıp hızlı şekilde kaldırdım ama sürekli kendini geri oluşturdu.Yabancı kaynaklardan sorunun nasıl çözüleceğine bir makale okudum ve çözüm sağlamayı başardım.Sonrasın da ben zaman ayırıp bu makaleyi hazırlayana kadar çözüm türkçe olarak zaten hızla yayıldı.Neyse hemen kendi hazırladığım makaleye giriş yapıyorum.

Öncelikle bu yardımcı programı kaldırmak için windows arama satırına Task Scheduler (Zamanlanmış Görevler) yazıp Entere basalım

file 5bd42108efef8

Açılan pencerede Task Scheduler (Zamanlanmış Görevler) > Task Scheduler (Zamanlanmış Görevler Kütüphanesi) > Microsoft > Windows > Update Orchestrator anahtarına tıklayınız.

Bu anahtar altında sağda gördüğünüz

Update Assistant UpdateAssistantCalendarRun ve UpdateAssistantWakeUpRun girdilerine sağ tıklayarak Disable ediniz.

file 5bd421299fd56

 

Ayrıca,

UpdateOrchestrator Anahtarının bir kaç basamak üzerinde yer alan WindowsUpdate Anahtarının içinde yer alan Automatic App Update Key’ine sağ tıklayıp Disable etmekte yarar var.

file 5bd42146ac1f5

 

Bu işlemler bittikten sonra,Denetim Masası > Program Ekle Kaldır’a giderek Windows 10 Update Assistant’ı kaldırabilirsiniz.

 

file 5bd4215e67eb2

 

Windows 10 Update Assistant’ı kaldır emri verdikten sonra alttaki gibi bir pencere önünüze gelecektir.Kaldır diyerek artık bu yardımcı programdan kurtuluyoruz.

Bir cevap yazın