İçeriğe geç

Windows 7, 8, 10 Local Kullanıcı Silme

Windows 10’da Yerel Yönetici Hesapları Nasıl Kaldırılır ?

 

Her Windows kurulumunda en az iki yerleşik hesap vardır: Yönetici ve Misafir. Bu hesaplar varsayılan olarak silinemez. Yükseltilmiş bir Komut İstemi’nden silmeye çalıştığınızda, hata iletisini alırsınız:

” 1371 sistem hatası oluştu. Bu işlem yerleşik hesaplarda yapılamıyor “.

 

file 5c7d11084f22f

 

Potansiyel güvenlik risklerini açabileceği için yerleşik Yönetici hesabını kullanmak istemiyorsanız, onu devre dışı bırakabilir veya bilgisayarınızdan kalıcı olarak silebilirsiniz. Bu makale de, yerleşik Yönetici hesabını bir kayıt defteri kesmesi kullanarak silme adımları konusunda size rehberlik edeceğiz. Devam etmeden önce , tüm kayıt defterini yedeklediğinizden  emin olun , böylece olası bir hatalı işlemde  geri yükleyebilirsiniz.

Yerleşik Yönetici Hesabı Nasıl Silinir?

 

1 – Alternatif olarak en az bir yönetim hesabı oluşturmuş olmalısınız, bu nedenle yerleşik Yönetici hesabını sildikten sonra Windows için yönetici haklarını kaybetmezsiniz . Çalıştır komut kutusunu açmak için Windows tuşu + R tuşlarına basın. açılan pencereye regedit yazın ve  Enter tuşuna basın.

 

file 5c7d11200371b

 

 

2 – Windows Kayıt Defteri açıldığında, SAM anahtarına gidin:  HKEY_LOCAL_MACHINE \ SAM \ SAM .

 

file 5c7d113788d7b

 

3 – SAM Kaydına sağ tıklayın ve içerik menüsünden İzinler‘i seçin.

 

file 5c7d114a225f9

 

4 – Yukarıdaki işlem İzinler penceresini açacaktır. Yöneticiler grubu seçin ve alttaki menü de pencerenin karşısında ki kutucuklara onay tiki koyun ve OK diyerek pencereyi kapatın.

 

file 5c7d116492cfe

 

5 – Şimdi, Kayıt Defteri Düzenleyicisi penceresine dönün. Soldaki bölmede SAM tuşunu seçin ve kayıt defterini yenilemek için F5 tuşuna basın .

 

file 5c7d11764346e

 

6 –  HKEY_LOCAL_MACHINE \ SAM \ SAM \ Domains \ Hesap \ Kullanıcılar \ İsimler . Aanahtarlarının altında Makinede tüm kullanıcı hesaplarının bir listesini bulacaksınız. Silmek istediğiniz Windows’un Yerleşik Yönetici Hesabını Seçerek Sil diyiniz.

 

file 5c7d118f8de7d

 

7 – Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni kapatın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın. Yerel Kullanıcılar ve Gruplar penceresini açtığınızda, yerleşik Yönetici hesabının başarıyla silindiğini göreceksiniz.

 

file 5c7d11d13056c

 

 

NOT :

Yerleşik Yönetici hesabını silindikten sonra geri yüklemek istiyorsanız, daha önce yedeklenmiş olan kayıt defterini geri yükleyin, yerleşik hesap tekrar geri dönecektir.

 

Bir cevap yazın