İçeriğe geç

Windows üzerinden Slax kurmak

Eğer benim gibi linux sever ama iş sebebiyle mecburen windows ürünleri kullanmak zorundaysanız; ikinci bir sistem olarak linux`u kurma imkanlarına sahip olmayan bir makineniz varsa(notebook`umun ne disket sürücüsü ne de cdrom`u çalışıyor. üstelik usb den boot etme şansım da yok) bu yazıyı kesin okumalısınız. Zira windows üzerinden nasıl linux kurabileceğini yazıyorum.

öncelikle kulllanacağımız linux versiyonu Slacsware`in bir türevi olan Slax Linux. Mini linux lar içerisindeki en başarılı olan bu versiyonun bir özelliği de çok kolay bir şekilde flash belleklere kurulabilmesi. Bir başka yazımda da onu yazarım. Şimdi geçelim sistemimizi kurmaya…

Windows Xp kullanıcısı olduğunuz varsayarsak…

  1. http://www.slax.org/get_slax.php adresinden Slax`ın en son versiyonunu iso dosyası şeklinde indiriyoruz.
  2. İndirdiğimiz iso dosyasını winrar yardımıyla C: sürücüsüne açıyoruz. Bu işlem sonucunda C: sürücüsünde Slax ve Boot diye 2 yeni klasör oluşması lazım. Yeni oluşan Boot klasörünü Slax klasörünün içerisine taşıyoruz.
  3. Buradaki dosyayı indirip içerisindeki Grub for Dos klasörünün içerisindeki grldr, grldr.mbr, menu.lst isimli üç dosyayı C: sürüsüne kopyalıyoruz. Dosyaları klasör şeklinde değil direk olarak C: ana dizinine attığınıza emin olun.
  4. C: sürücüsündeki gizli boot.ini dosyasını notepad ile açıp en son satırına aşağıda yazılan satırı ekliyoruz. Boot.ini dosyasındaki diğer satırlara dokunmuyoruz. Aynen kalıyor.
    c:grldr="GRUB FOR DOS"
Bu işlem sonucun benim sistemimdeki boot.ini dosyası aşağıdaki şekilde oldu. 

[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)WINDOWS=”Microsoft Windows XP Home Edition” /noexecute=optin /fastdetect
c:grldr=”GRUB FOR DOS”


Bu işlemler bittikten sonra sisteminizi restart edebilirsiniz. Açılışta ekrana 2 satır gelmesi gerekli. ilkinden eski windows sisteminize giriş yapabilir GRUB for DOS`tan ise linux açılışına geçebilirsiniz. 

Eğer Vista kullanıcısıysanısını kaynak`ta belirttiğim adresi ziyaret edebilirsiniz. 

Bir cevap yazın